Where are they now? Past Recipients

2014 Scholarship Recipients:
Christoper Astoquillca
Aaron David Shaw
Jamael Dean
Darynn Diara Dean
Lawrence Shaw
Keeland Anthony Bowers
Devin Daniels
Matthew Jamele
Zask Astor

Honorable Mentions
Jordan Beck
Timothy Hyung-Kun Oh
Hunter Meele
Giavanna Foster
Noah Hendriksson
Massimo I. Paparello
Timothy Lin
Eddie Escalante


2013 Scholarship Recipients:

1a) Teira Lockhart Church – Vocalist, UCLA Junior
1b) Aaron Shaw – Tenor Sax, LACHSA 11th grade
2) Timothy Jack Lin – Tenor Sax, Ohlone Community College Sophomore
3) Ashley Sirls – Vocalist, USC Sophomore
4) Lawrence Shaw – Upright Bass, West LA College Freshman
5) Keeland Bowers – Tenor Sax, LACHSA 11th Grade
6) Devin Daniels – Alto Sax, Hamilton Music Academy 11th Grade
7) Darynn Dean – Vocalist, Mira Costa High School 10th Grade
8) Brendan Doshi – Piano, Cal State Long Beach 1st Year Grad Student

2012
Teira Lockhart-Church, vocalist, UCLA, sophomore, 1st Place Scholarship 
Aaron Shaw, tenor sax, LACHSA, grade 10, Dr. Francis R.J. Fields/ Coreen Joan Fields Award
More information to come.
2011
More information to come.
2010

More information to come.
2009

Joshua Crumbly, 1st Place Instrumental Award
Trijean Wilkins, 1st Place Vocal Award
Jonathan Richards, 2nd Place Instrumental Award
Alexandra Isley, 2nd Place Vocal Award
Philip Charles Golub, 3rd Place Instrumental Award
Jonathan Pinson, 4th Place Instrumental Award
Nikos Syropoulous, 5th Place Instrumental Award
Samuel Miller, 6th Instrumental Award
Melissa Myatt, 2nd Annual Sybil Thomas Coker Award
Zak Alan Astor, The Richard A. Brooks Award
David Brisco, The Annual Vernon T. High Award
Spencer Horstman, Honorable Mention Award
Daniel Evan Richardson, Honorable Mention Award
Balam K. Garcia, Honorable Mention Award2008
Daniel Peter Reckard, Charles Dolo Coker Instrumental Award
.Iman Omari, Barbara Atchison Vocal Award
Zachariah Alan Astor, Second Place Instrumental Awar
.Trijean Williams, Second Place Vocal Award
Jonathan Richards, Dr. Francis R.J. Fields Award
.Alexandra Isley, Third Place Vocal Awar
.Joshua Crumbly, Robert Atchison Award
Daniel Richardson, Chuck Niles Award
Shamen Balasooriya, Inez Brown Award
Michael McTaggart, Vernon T. High Award2007
Daniel Peter Reckard, 1st Place Dolo Coker Instrumental Award
Alexandra Isley, Barbara Atchison Vocalist Award
Shamen Balasooriya, Dr. Francis R.J. Fields Award
Hale Baskins, 2nd Place Vocalist Award
Andrew Longaker, 3rd Place Instrumental Award
Jonathan Richards, 4th Place Award
Michael McTaggart, 5th Place Award
David Brisco, Inez Brown Award
Samuel Brawner, Robert Atchison Award
Joshua Crumbly, Vernon T. High Award
Erisa Johnson, Chuck Niles Award
Cheyne Bush, Honorable Mention Award
Malcolm Curtis and Tim Fischer, Most Promising Awards

2006
Kristopher Lee Bowers, 1st Place Dolo Coker Instrumental Award
Katie Thiroux, 1st Place Vocalist Award
Jonathan Richards, Dr. Francis R.J. Francis Award
Samuel Brawner, Robert & Barbara Atchison Award
Daniel Evan Richardson, Chuck Niles Award
Drake Price, Inez Brown Award
Michael McTaggart,Vernon T. High Award

2005
Kristopher Lee Bowers, 1st Place Dolo Coker Award
Drake Price, 2nd Place Award
Ingrid Bock, Dr. Francis R.J. Fields Award
Daniel Richardson, Chuck Niles Award
Alexandra Isley, Barbara J. Atchison Award
Honorable Mentions: Kristyn Brown, Arthur Karapetian, Julian McCoy and Britain McWhorter
Samuel Brawner, Most Promising Award

2004
Dominic Thiroux, 1st Place Dolo Coker Award
Makasi Washington, Dr. Francis R.J. Fields Award
Shamen Balasooriya, 3rd Place Award
Arthur Karapetian, Chuck Niles Award
Victor A. Gould, Vernon T. High Award
Keschia Lynn Potter, Barbara & David Abell Charitable Trust Award
Katie Thiroux, Honorable Mention Award
Kristopher Lee Bowers, Most Promising Award

2003
Mahesh Balasooriya, 1st Place Dolo Coker Award
Benny Golbin, 2nd Place Award
John-Paul Marama, Dr. Francis R.J. Fields Award
Makasi Washington, 4th Place Award
Drake Price, 5th Place Award
John Kirby, 6th Place Award
Victor A. Gould, Vernon T. High Award
Honorable Mentions: Shamen Balasooriya, Tobin Chodos, Keith Karman, Arthur Karapetian, Nick Jacquies and Daniel Langa

2002
Ferenc Nameth, 1st Place Dolo Coker Award
Mahesh Balasooriya, Dr. Francis R.J. Fields Award
Michael Birnbryer, 3rd Place Award
Nicholas Vagenas, 4th Place Award
Benny Golbin, 5th Place Award
Matt Roberts, 6th Place Award
Dayna Stephens, Barbara & David Abell Charitable Trust Award
Joaquin Bynum, Vernon T. High Award
Julian McCoy, Honorable Mention Award

2001
Mahesh Balasooriya, 1st Place Dolo Coker Award
Jason Goldman, 2nd Place Award
Matt Roberts, Dr. Francis R.J. Fields Award
Michael Birnbryer, 4th Place Award
David Lambiaso, 5th Place Award
Vincent Simpson, 6th Place Award
Keschia Lynn Potter, Barbara & David Abell Charitable Trust Award
David Kirkwood, Vernon T. High Award
Honorable Mentions: Alexander Burke, Kirstin Edkins, Benny Golbin, Michael Hammond, Amber Peterson, Emilio Saenz and Teka Traylor

2000
Danny Grissett, 1st Place Dolo Coker Award
A. Miles Mosely, 2nd Place Award
Zanaida Steward, Dr. Francis R.J. Fields Award
Kenneth Alexander, 4th Place Winner
Keschia Lynn Potter, Barbara & David Abell Charitable Trust Award
Michael Hammond, 6th Place Award
Darren Autrey, Vernon T. High Award
Honorable Mentions: Teka Traylor, Dimitrios Christoulakis, Fiugal Moreno, Matt Roberts, Vincent Simpson and Jason Sklar

1999
Danny Grissett, 1st Place Dolo Coker Award
Ronald Ray Brunner Jr, 2nd Place Award
Zane Musa, 3rd Place Award
Sukari Reid, Dr. Francis R.J. Fields Award
Tony Austin, 5th Place Award
Ryan Cross, Vernon T. High Award
Honorable Mentions: Spencer Doty, Michael Hammond, Nicholas McBride, Dante Pascuzzo, Keschia Lynn Potter and Jennifer Quan

1998
Ronald Ray Brunner Jr, 1st Place Dolo Coker Award
Sukari Reid, 2nd Place Award
Zane Musa, 3rd Place Award
Tony Austin, 4th Place Award
Danny Grissett, 4th Place Award
Brandon Owens, 5th Place Award
Terrace J. Martin, 6th Place Award
Ryan Cross, Vernon T. High Award
Matthew Pittman, Most Promising Award
Honorable Mentions: Carlos Colon, Ben Golbin, Corey Hogan, Keschia Lynn Potter and Christina Romero
1997
Isaac Corey Smith, 1st Place Dolo Coker Award
Zane Musa, 2nd Place Award
Corey Hogan, 3rd Place Award
Demontray McQuarters, 3rd Place Award
Keschia Lynn Potter, 4th Place Award
Zanaida Stewart, 5th Place Award
Ryan Keith Porter, Vernon T. High Award
Honorable Mentions: Joshua David and Elisha Scheffrin

1996
Donald Vega Gutierrez, 1st Place Dolo Coker Award
Demontray McQuarters, 2nd Place Award
Isaac Corey Smith, 3rd Place Award
Zane Musa, 4th Place Award
Clifford O. Young Jr, 5th Place Award
Janinah Burnett, 6th Place Award
Lorenzo Armstrong, Vernon T. High Award
Derek Syverund, Patrick O’Neal Riley Award
Gregory Beck, Honorable Mention1995
Clifford Young, 1st Place Dolo Coker Award
Isaac Corey Smith, 2nd Place Award
Zane Musa, 3rd Place Award
Danton Boller, 4th Place Award
Ben Gerstein, 5th Place Award
Demontray McQuarters, 6th Place Award
Robert Turner, Vernon T. High Award
Honorable Mentions: Gregory Beck, Danny Pass, Edward Salcido and Donald Vega-Gutierrez
1994
Gregory Beck, 1st Place Dolo Coker Award
Danton Boller, 1st Place Award
William David Martinez, 2nd Place Award
Joshua Scheffrin, 2nd Place Award
Zachary Provost, 3rd Place Award
Demontray McQuarters, 4th Place Award
Eddie Salcido, 5th Place Award
Honorable Mentions: Omar Valenzuela and Donald Vega-Guitierrez1993
Phil Vieux, 1st Place Dolo Coker Award
Sani Harriott, 1st Place Award
Ronnie Manaog, 2nd Place Award
Donald Vega-Gutierrez, 3rd Place Award
Kharon Haley Harrison, 4th Place Award
John Daversa, 5th Place Award
Honorable Mentions: Ron Blake, Danton Boller, Sheila Gonzalez, Trevor Ira Lawrence and David Sills1992
Ron Blake, 1st Place Dolo Coker Award
Ronnie Monaog, 2nd Place Award
Shani Harriott, 3rd Place Award
Honorable Mentions: Gregory Beck, Sheila Gonzalez, Trevor Ira Lawrence and David Sills

1991
Gregory Hooper, 1st Place Vocal Award
James Mahone, III, 1st Place Instrumental Award
Shani Harriott, 2nd Place Vocal Award
Ronnie Manaog, 2nd Place Instrumental Award
Jerry Moore, 2nd Place Instrumental Award
Gregory Beck, 3rd Place Instrumental Award
Trevor Lawrence, 3rd Place Instrumental Award
Christie Douglas, 3rd Place Vocal Award
NaDari Harrell, 3rd Place Vocal Award
Honorable Mentions: Ron Blake and Emil Hightower

1990
Maisha Brown, 1st Place Vocal Award
Sharon Hirata, 1st Place Instrumental Award
Jeff Babko, 2nd Place Instrumental Award
Gregory Hooper, 2nd Place Vocal Award
Jerry Moore, 3rd Place Instrumental Award
Tamara Moore, 3rd Place Vocal Award
Honorable Mentions: James Mahone, III and Ronnie Manaog

1989
Eric Scott Reed, 1st Place Award
Gregory Beck, 2nd Place Award
Vernell Brown Jr, 2nd Place Award
Robin DiMaggio, 3rd Place Award

1988
Eric Scott Reed, 1st Place Award
Vernell Brown Jr, 2nd Place Award
Robin DiMaggio, 3rd Place Award
Honorable Mentions: Michael Boito, Steve Gregory, Carvell S. Holloway and Mark Christopher Stephens

1987
Eric Scott Reed, 1st Place Award
Robin DiMaggio, 2nd Place Award
Mark Christopher Stephens, 2nd Place Award
Carvell S. Holloway, 3rd Place Award

1986
Mark Stephens, 1st Place Award
Carvell S. Holloway, 2nd Place Award
Cecile Alexander, 3rd Place Award
Jeff Erdmann, Honorable Mention

1985
Patricia Maye, 1st Place Award
Claudette Wright, 2nd Place Award
Fred Brootzin, 3rd Place Award1984
Eliot Douglas, 1st Place Award
Patrick Riley, 2nd Place Award